יום שלישי, 24 בדצמבר 2013

צילום ברית-צלם לברית

צלם לברית

האירוע הראשון בו נשתתף בחיינו כיהודים הוא האירוע שאנו בו בעצם מוקד השמחה. בהיותנו עוללים מתקיים טקס הברית המרגש. בעבור זוגות רבים מהווה אירוע זה טקס מרגש עד מאוד. במיוחד הדבר כשמדובר בבן ראשון במשפחה. בשל המשמעות הדתית הרבה בטקס הברית קיים כמובן רצון לתעד אותו בעזרת צלם מקצועי. על צלם לברית להכיר את מאפייני הטקס ומהלכו ולהיות שם. זאת על מנת לספק למשפחה ואף לחתן עצמו בעתיד את אותם רגעים שיהיה נעים ומרגש לחזור אליהם.
ברית המילה מהווה מצווה ביהדות שבה קיימת חובה לימול כל זכר יהודי ביום השמיני ללידתו. טקס זה מהווה בעצם חלק מרכזי בגיורו של זכר הבא לעולם. אלו שלא נימולים יזכו לכינוי של "ערל". כינוי הנחשב למילת גנאי.
כמו באירועים שונים אחרים גם בטקס ברית המילה קיימים מנהגים שונים. אצל עדות אשכנז קיים נוהג לקיים טקס זה בליל השבת הראשון לאחר הגעת התינוק לעולם. הטקס עצמו נקרא "שלום זכר". באירוע ליל שבת זה מוזמנים חברים באיחול מזל טוב ובין היתר מוגש כיבוד קל ונאמרים בהם דברי תורה. יום לפני אירוע זה נהוג בקריאת שמע ליד התינוק ואף בחלוקת ממתקים לשאר ילדי המשפחה. בעבור עדות מזרח קיים נוהג לילי יום לפני ברית המילה בו יושבים כולם ללימוד בשעות הליל אודות ברית יצחק.
בעבור יוצאי עיראק קיים נוהג בו הנשים והילדים מתאספים בביתה של היולדת ביום השישי ללידת התינוק. התאספות זו היא בעבור שירת שירים תוך כדי הכנת סוכריות, אגוזים, גרעינים קלויים ועוד. כיבודים אלו מכונים "שאשה". בטקס הברית עצמו מניחים על כיסא אליהו הנביא בשמים ואורות וקיימת אף קריאה מספר הזוהר. מסורת נוספת של יוצאי עדות עיראק היא בהזמנת ילדי השכנים בקריאת שמע לילה לפני טקס הברית.
בעבור צלם לברית המגיע לצלם אירוע של ברית יש ועליו להכיר מקרוב את התהליך. דבר אשר יבטיח לו להיות בכל הנקודות החשובות באירוע ולתעד אותם צילום ברית דורש מיומנות רבה מצד הצלם.
בטקסי ברית מילה רבים נוהגים מספר דקות לפני כניסת התינוק בשירת פיוטים. בכניסת התינוק מכריז הקהל בברכת ברוך הבא. בהמשך, מניחים את התינוק על כיסא אליהו הנביא. על הכיסא יושב בסנדק שעל ברכיו מונח התינוק. הבחירה בסנדק מעניקה כבוד רב ולרוב ניתנת לאחד הסבים. לפני ביצוע ברית המילה עצמה קיימים מספר ברכות המסמלות הכנסה בבריתו של אברהם אבינו, ברכת שהחיינו, ברכת בורא פרי הגפן, ברכת בורא עצי השמיים ברכת אשר קידש ידיד מבטן וברכה לבריאות התינוק. לאחר מכן טובל המוהל אצבע ביין ומטפטף ממנה על התינוק. לאחריו מתבצע האקט עצמו של חיתוך העורלה. לרוב, אירוע ברית המילה נעשה בבתי כנסת, אולמות אירועים ואף בבתים עצמם. לטקס מוזמנים קרובי משפחה וחברים קרובים. בהמשכו של האירוע מתקיימת ארוחה חגיגית ובחלק מהמקומות ישנם ריקודים ושמחה רבה. כל אלו מהווים סיבה מספיק טובה ברצון בצלם לברית שינציח אירוע מרגש ומשמח זה.

בשעה טובה ובסימן מזל טוב מאחלים לכם צוות הצילום המוביל בישראל - הצלם.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה